Indonézia legnagyobb szigetérõl, Szumátráról tartott elõadást a Városi Könyvtárban Karlowits-Juhász Orchidea. A vetítéssel nem csak a férjével és gyermekével közös élményeiket mutatta be, de arra is felhívta a figyelmet, hogy mennyire törékeny az a világ, amelyben élünk.
A tûzgyûrû csodálatos világa – Szumátra címmel hallhattak és láthattak egy elõadást a József Attila Gimnázium, valamint az Ózdi SzC Gábor Áron Szakképzõ Iskolájának diákjai. A Városi Könyvtárban Karlowits-Juhász Orchidea mesélte el férjével és gyermekével eltöltött öthetes utazásának élményeit. Évek óta visszajárnak Indonéziába, ahol az ott élõkkel egy fedél alatt laknak, egyforma ételt esznek, és együtt végzik az indonézek napi tevékenységeit.
„Nagyon tetszett nekem ez az elõadás. Már voltam tavaly is egy ugyanilyen elõadáson, de azt hiszem, az más helyszínt mutatott be. Nagyon érdekesnek találtam, és én is szívesen kipróbálnám, mert úgy gondolom, hogy nagyon nagy élmény ez az egész” - mondta Pásztor Petra.
Nem csak az élmények elmesélése azonban az egyetlen, ami miatt megtartják ezeket az elõadásokat. Fontosnak tartják azt is, hogy bemutassák, milyen állapotban vannak az esõerdõk a fejlett országokban élõk igényei miatt.
„Bár nem egy vidám dolog, de mindig fel szoktam rá hívni a figyelmet, és meg szoktam mutatni, hogy mennyire pusztul a világunk. Amikor mi megérkezünk Indonéziába, mindig rácsodálkozunk, hogy az, amit mi megtanultunk a David Attenborough-filmekbõl, hogy milyen gyönyörû az érintetlen esõerdõ, és milyen hihetetlen biodiverzitás van ott, és mennyi élõlény, hogy ez a valóságban már nagyon nem így van. Borneónak a nagy része le van irtva, az indonéz szigeteknek a nagy része, az esõerdõk le vannak irtva, mindenhol olajpálmákkal találkozunk” - emelte ki Karlowits-Juhász Orchidea, a ME Tanárképzõ Intézetének adjunktusa.
Az elõadást délután felnõttek is láthatták. A képes vetítés mellett az érdeklõdõk megtekinthettek egy kisfilmet is, amelyet az utazók idén a miskolci CineFesten mutattak be.
Forrás: www.ozd.hu
