Színes programokkal ünnepelték a Nemzeti Kulturális Alap 25 éves jubileumát városunkban. Határtalan kultúra, megtartó közösségek címmel az NKA Közművelődés Kollégiumának és a sárospataki Művelődés Háza és Könyvtára amatőr csoportjai mutatkoztak be az Olvasóban. A színpadi produkciók mellett kiállítás és kézműves foglalkozás is várta az érdeklődőket.
A Nemzeti Kulturális Alap az elmúlt huszonöt évben a hazai és határon túli magyar kulturális élet finanszírozásának legmeghatározóbb intézménye lett. Az NKA fő célja a különböző pályázatok, programok anyagi támogatása, illetve a magyar állam szerepvállalásának erősítése a kultúra területén. Városunkban az ÓMI főszerepet játszik a művelődésben. A negyed évszázados jubileumi gálaműsorra meghívást kaptak az NKA Közművelődés Kollégiuma és a sárospataki Művelődés Háza és Könyvtára amatőr csoportjai. A két borsodi intézmény között évek óta szoros kapcsolat áll fenn.
„A kapcsolatunk az nagyon régi, több évtizedesnek mondható. Bár a megye két végső pontján vagyunk, mégis állandó és a rendszeres a kapcsolatunk. Ez a kapcsolat még talán a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Népművelők Egyesületére vezethető vissza” - mondta Stuff Gábor, a Művelődés Háza és Könyvtára munkatársa.
Az Olvasó előterében a Foltos Pille Kör és a Lorántffy Zsuzsanna Hímző Műhely alkotásaiból nyílt kiállítás. Utóbbi számos elismerést tudhat magáénak. A csoport tagjai az úri hímzések mintavilágát dolgozzák fel. Ezeket a motívumokat nehéz elkészíteni, hiszen a legtöbb esetben arany-, illetve ezüstszálakat használnak fel.
„Azért nehéz elkészíteni, mert sokkal aprólékosabb és kisebb motívumokkal dolgozunk. Mi nagyító alatt varrjuk és számoljuk a szálakat, mert ezeket a mintázott lapos öltések csak akkor lesznek ilyen gyönyörű egyenletesek, hogy ha a szálakat számoljuk, és így készítjük el” - nyilatkozta Koscsó Istvánné, a Lorántffy Zsuzsanna Hímző Műhely vezetője.
Az Olvasó színháztermében Pappné Szalka Magdolna köszöntötte a vendégeket. Beszédében részletesen bemutatta a Nemzeti Kulturális Alap létrejöttét, felépítését és működését.
„Az Antall-kormány idején Fekete György kezdeményezésére életre hívott alap működését az elmúlt 25 évben állandó szakmai konszenzus kísérte végig. Ez is jelzi, hogy egy jó mechanizmus alapján működő szervezetről van szó. Az NKA bizottságában és kollégiumaiban a magyar kulturális élet meghatározó szereplői és jelentős alkotói ülnek, akiknek javaslatai alapján hozzák meg az alap felosztására vonatkozó döntéseket” - fogalmazott Pappné Szalka Magdolna, az Ózdi Művelődési Intézmények igazgatója.
A színpadon a Szikes Zenekar pataki diákdalokat és magyar népzenei feldolgozásokat játszott, a Bodrog Néptáncegyüttes Felső-Tisza-vidéki táncokat mutatott be, míg a Művelődés Háza kamarakórusa egyházi és világi műveket énekelt.
Forrás: www.ozd.hu
Vissza